Knihy bratří Čapků
Starožitník č. 14/07
Maminka byla učitelkou češtiny a měla ráda knihy bratří Čapků. Máme i ty nejstarší z 20tých let, které jsou ještě brožované. Nejvzácnější je asi první vydání knížky Loupežník. Ráda bych se zeptala, zda je o takové knížky zájem a jaká je jejich cena dnes.
Svatava H. z Kutnohorska
Snad nikdo nepochybuje, že knihy bratří Karla a Josefa Čapka patří do zlatého fondu české literatury a jejich divadelní hry jsou známy po celém světě. To však automaticky nelze přenést na antikvární ceny jejich knih.
Zejména místo Karla Čapka v edičních plánech nakladatelství bylo dlouho neotřesitelné a jeho knížky vycházely v obrovských nákladech i v temných časech let padesátých.
Cenu knížky na antikvárním trhu určuje nabídka a poptávka. A každý antikvariát má ve svých regálech téměř všechny tituly bratří Čapků za lidovou cenu. Dnes je dokonce celé dílo obou bratří k dispozici zdarma na internetových stránkách Městské knihovny v Praze. Proč by zájemce o Čapkovo literární dílo zbytečně utrácel? Existují však výtisky, o které je mezi milovníky české literatury a bibliofily velký zájem. Neřeknu nic nového, že první vydání knih světoznámých autorů jsou lepší investicí než jihoafrické zlaté cihly. V prvním vydání, knížky vycházely v malých nákladech, často brožované na levném papíru a naprostá většina z nich skončila mezi starým papírem.
Samozřejmě první knížky bratří Čapků vycházely rovněž v tom nejlevnějším provedení.
Mají však ještě jednu vzácnost, která z nich dělá vyhledávaný sběratelský artikl. Jsou to linorytové obálky Josefa Čapka. Majitel nakladatelství Aventinum pan Otakar Štorch-Marien, který se odvážil vydávat knížky neznámých mladých autorů, na ty počátky vzpomíná ve svých pamětech. Aby knížky byly co nejlevnější, nechával je tisknout v malých tiskárnách mimo Prahu na levný novinový papír. Knížka však potřebuje pěknou obálku.
Převést barevný návrh obálky na zinkografickou desku nebylo v té době vůbec levné. Tu se nabídl Josef Čapek, že ty obálky vyryje do levného korkového linolea a těch několik stovek výtisků snad bude možné vytisknout i bez kovového štočku. A tak začal Josef Čapek vytvářet do měkkého linolea své kubistické či jinak hranaté obálkové kresby.
A nejenom pro knihy své nebo svého bratra. Jeho obálky nesly knížky jeho generačních souputníků jak od nás, tak i z ciziny. Byly to obálky pro jeho francouzské oblíbence Julese Romainse, Georgese Duhamela, ale taky pro své české přátele S. K Neumana, Edmonda Konráda, Fráňu Šrámka, či pro ruskou avantgardu. Na někoho můžou působit tyto obálky jako dětská hříčka, avšak právě jejich naivita a zároveň syrovost působí na mnohé jako magnet.
Aby ne. Vždyť Každá obálka je vlastně originální grafický list tištěný v omezeném nákladu. Knížka Loupežník od Karla Čapka není první vydání, je to až druhé, ale to na věci vůbec nic nemění. Jelikož, každé vydání mělo jinou linorytovou obálku, je zájem o všechna vydání.
Všechny tyto hledané knížky s linorytovými obálkami koupí každý antikvář. Podle zachovalosti knížky lze žádat cenu od 500 korun nahoru. Čapkova hra Loupežník, jejíž obálku reprodukujeme, je v tak dobrém stavu, že její cena určitě přesahuje částku tisíc korun.