Tel.: (+420) 224 934 219    Adresa: Antikvariát Kant, Opatovická 26, Praha 1
0
Your Cart is currently empty!
Your Product Update Price

HikaShop Cart Module

The cart is empty

Seneca

Starožitník č. 14/17

Dědeček byl učitelem v pohraničí a po zrušení českých škol po Mnichovu si na památku donesl velkou černou bustu nějakého pána. Prý to byl filozof, ale my mu říkali pračlověk. Ráda bych se dozvěděla, o koho se přesně jedná a taky, zda lze takovou věc prodat a za kolik?

Jaromíra K. z Nového Jičína

 

Busta z bazaltu

Určování osob ztvárněných uměleckými díly patří mezi nejtěžší úkoly kunsthistoriků a muzejníků. Již v polovině 16. století byl před takový úkol postaven významný italský aristokrat a znalec starožitností Fulvio Orsini. Sepisoval inventář papežské sbírky antických vykopávek, když tu narazil na bustu neznámého ztrápeného starého muže. Orsini byl i numismatikem a mezi svými mincemi nalezl jednu s podobnou tváří a s nápisem Seneca. Zpráva o nalezení portrétu slavného římského filozofa zasáhla celou civilizovanou Evropu. Do Říma se sjížděli umělci a vyráběli kopie tohoto bronzového portrétu. Neváhal ani nizozemský malíř Petr Pavel Rubens, který hodlal namalovat velké plátno, zachycující poslední chvíle života tohoto velkého myslitele. Zakoupil si kopii této antické sošky a odvezl ji do svého ateliéru v Antverpách. Zde studoval jak rysy tváře Seneky tak i Tacitovo vyprávění o smrti tohoto filozofa. Jak je známo, císař Nero, kterého už ovládly sadistické pudy vzkázal svému učiteli Senekovi, že si přeje jeho smrt. Jako důvod uvedl smyšlenou účast na spiknutí proti své osobě. Seneka prý přijal tento příkaz s klidem, vstoupil do kotle s teplou vodou a přeťal si tepny na rukou i nohou. Smrt však nepřicházela a tak Seneka navíc vypil i bolehlav po vzoru Sokrata. Tuto scénu zachycuje Rubensův obraz. Vetchý šedivý stařec s bederní rouškou vstupuje do nádrže s vodou. Jeho tvář vypadá stejně, jako ta zachycená autorem busty, kterou vlastní naše čtenářka. Je tudíž pravděpodobné, že autor busty znal Rubensův obraz, který je součástí sbírky Mnichovské Pinakotéky. Takže naše čtenářka si může vyrobit štítek s nápisem Lucius Annaeus Seneca a nalepit jej na sokl této černé busty. Ta je vyrobena z černého keramického materiálu zvaného bazalt, podle podobnosti s tmavým nerostem čedičem, kterému se kdysi říkalo taky bazalt. Tato černá keramika, přesněji kamenina se v německé oblasti dlouhá léta využívala na produkci bust významných osobností. Mnozí starší Pražané si pamatují, jak v květnu 1945 se na Václavském náměstí vršila hromada rozbitých bazaltových bust Adolfa Hitlera. Ale to jsme odbočili. Černou bazaltovou kameninu začala užívat anglická porcelánka Wedgwood. Protože se černá barva nehodila na výrobu stolního nádobí, byla používaná zejména pro dekorativní předměty a hlavně busty. Jejich výroba se rozšířila i do západní Evropy. U nás sice pokusy s bazaltem byly, avšak se tato hmota šířeji neujala. Proto jsou tyto černé busty poměrně vzácné. Vzhledem ke své velikosti, by neměla její cena klesnout pod 15 tisíc korun.

Na závěr ještě poznámka. V 19. století se objevil pravý sochařský Senekův portrét. Byl to obtloustlý plešatý pán s dvojitým podbradkem, v ničem nepodobný tomu předchozímu portrétu. Kurátoři všech muzeí tak museli přepsat popisky u podobných bust, jakou vlastní naše čtenářka. Aby však zachovali kontinuitu, nazývají jej dnes jednoduše Pseudo-Seneca.

O nás

Náš antikvariát na prodejní ploše 120 m2, patří mezi větší antikvariáty a nabízí široký sortiment starých, starších, ale i téměř nových knih převážně humanitního zaměření. Je zaměřen na nákup a prodej odborných publikací z těchto oblastí:
- pedagogika, jazykověda, učebnice
- filosofie, teologie
- historie, sociologie, politika, právo
- teatrologie, muzikologie, literární vědy, místopis
- umění, fotografie, film

Top
Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies. More details…