Tel.: (+420) 224 934 219    Adresa: Antikvariát Kant, Opatovická 26, Praha 1
0
Your Cart is currently empty!
Your Product Update Price

HikaShop Cart Module

The cart is empty

Židle biedermeier

Starožitník č. 14/22

Máme doma čtyři starožitné židle. Nechali jsme je nově potáhnout, ale budeme se stěhovat a do nového bytu se nám nehodí. Rádi bychom je prodali. Volali jsme na různé inzeráty, ale většina těch lidí nám za ně nabízela pár stovek, jelikož k nim nemáme stůl. Můžete poradit jak jsou staré a jaké je jejich cena?

Miroslava M. z Rýmařova

 Inzertní rubriky jsou plné inzerátů na výkup starožitností, avšak málokdy si je dávají přímo starožitníci. Většinou to jsou různí překupníci s pochybnou minulostí a minimem znalostí, kteří se potřebují dostat do vašich obydlí. Když už je máte v bytě, spoléhají na svou výřečnost a někdy i na psychologický nátlak, aby od vás koupili velmi levně to, co prodat nechcete a ohrnuli nos nad tím, co jim nabízíte. A tak, když jim řeknete, že jim nabízené starožitnosti ukážete na dvorku před domem ztrácejí zájem, nebo nabízejí minimální částky. O židle naší čtenářky by měl zájem každý poctivý starožitník. Jsou totiž z období biedermeieru. Pamětníci sice vzpomínají, že ještě před 50ti lety by vás s nimi poslal každý nákupčí starožitností do nedalekého bazaru. V té době totiž byla hranice pro výkup starožitného nábytku daná obdobím empíru. Biedermeier byl totiž považován za měšťanský umělecký styl a tak se na něj dívalo vždy svrchu. Vždyť i pojmenování biedermeier je posměšné až pejorativní. Objevilo se poprvé v roce 1950 v jednom německy psaném humoristickém časopise, který si rád bral za svůj terč právě vystrašené a bezpáteřní měšťáky v období bachova absolutizmu. Tito bohatí obchodníci a podnikatelé neměli hrdost a ani sílu k ochraně svých občanských práv a tak utráceli své peníze za vybavení svých domácností, tak aby připomínaly šlechtické salony. Slovo biedermeier vzniklo spojením dvou fiktivních jmen komických figurek, pan Biedermann a Bummelmeier, což se dá přeložit jako pan Šosák a pan Flamendr. Umělecký směr biedermeier nezasáhl všechny obory výtvarného umění. Omezil se zejména na užité umění a úpravu interiérů. Zejména mobiliář pomalu dostával nové tvary, které se vzdalovaly od původně kopírovaného empíru a rokoka. Nábytek byl velmi decentně zdobený, dýhovaný ořechovým nebo třešňovým dřevem, avšak byl taky velmi pohodlný. Sedáky křesílek a židlí byly kvalitně polstrované a měly v sobě novinku, pérovací pružiny. To u židlí nebylo zvykem ani na knížecích zámcích. Biedermeierovské židle jsou asi typickým reprezentantem tohoto uměleckého směru. Opěradlo u nich bylo projmuté tak, že připomínalo osí pas tehdejších dam v krinolínách. I naše čtenářka vlastní tyto typické židle, kterých opěradlo je u základny zůžené. Někdy se těmto opěradlům podle jejich siluety říkalo i beraní hlava nebo beraní rohy. Tyto židle a samozřejmě i další nábytek ve stylu biedermeieru začal od 80tých let minulého století nabývat na oblíbenosti. Je však nutné prokázat autenticitu předmětů. U židlí existuje jedno pravidlo, které není obecně známé. Na těchto židlích dnešní člověk sedí poměrně nepohodlně. Je to tím, že jsou o zhruba o 5 cm nižší než ty dnešní. Přeci jenom jsme poněkud vyrostli. Pokud mají židle naší tazatelky sedák ve výšce nižší než 40 cm bude se s největší pravděpodobností jednat o původní exempláře z poloviny 19. století. Sada 4 kusů těchto židlí, které jsou navíc po renovaci by neměla stát méně než 30 tisíc korun.

O nás

Náš antikvariát na prodejní ploše 120 m2, patří mezi větší antikvariáty a nabízí široký sortiment starých, starších, ale i téměř nových knih převážně humanitního zaměření. Je zaměřen na nákup a prodej odborných publikací z těchto oblastí:
- pedagogika, jazykověda, učebnice
- filosofie, teologie
- historie, sociologie, politika, právo
- teatrologie, muzikologie, literární vědy, místopis
- umění, fotografie, film

Top
Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies. More details…