Tel.: (+420) 224 934 219    Adresa: Antikvariát Kant, Opatovická 26, Praha 1
0
Your Cart is currently empty!
Your Product Update Price

HikaShop Cart Module

The cart is empty

Erbovní römer

Starožitník č. 14/44

Tetička má velmi starou sklenici zajímavého tvaru. Je na ni namalován erb. Je sice trochu odřená, avšak vzhledem k jejímu stáří je to asi přirozené. Ráda bych věděla, jak je tato sklenice stará a jakou může mít dnes hodnotu.

paní Svatava P. z Prahy 3 - Vinohrad

 

Vestfálským mírem v roce 1648 byla ukončena nekonečná třicetiletá válka. Klid zbraní měl okamžitý vliv na životní podmínky obyvatel střední a
západní Evropy. Začalo se rozvíjet zemědělství, mezinárodní obchod a řemesla. Lidé toužili po lepším veselejším bytí a jejich vzorem byl život v Itálii. Ti bohatší si najímali italské stavitele, umělce, ale i vinohradníky a řemeslníky. Celé Porýní se stalo jedním velkým vinohradem a zdejší rýnský ryzlink se stal vyhlášeným i mimo povodí Rýna. Mimochodem název odrůdy ryzlink byl původně označením pro jakékoliv víno z hroznů, pro odlišení od různých ovocných vín. Najednou bylo vína požehnaně a tak se nejoblíbenější kratochvíli stalo jeho pití. Vznikali různé pijácké spolky, které se scházeli u majitelů vinic. Velmi oblíbenou stolní zábavou byla varianta oblíbené hry Pějme píseň dokola, okolo stola... Akorát, ten na koho to slovo padlo musel pronést oslavné verše na hostitele a pak vypít do dna více než litrovou sklenici vína. Rozjařeným stolovníkům s mastnými prsty od husího stehna často hladká sklenice vyklouzla z ruky. A tak skláři, často italského původu, vytvořili pro tuto opulentní zábavu speciální vinné poháry. Měly objemnou půlkulatou kupu a širokou dutou zvoncovitou nohu z těžkého lesního skla nazelenalé barvy. Tyto poháry začaly vyrábět lesní sklárny v povodí řeky Rýn až k jeho holandskému ústí. Na rozdíl od Itálie, kde byly sklárny uprostřed velkým měst, ty německé, slezské a české vznikaly v hustých hvozdech, kde byl dostatek dříví, písku, jílu a dalších surovin. Proto se jim začalo říkat lesní sklárny a jejich produkci lesní sklo. Bylo tlustostěnné, nazelenalé, obsahovalo bubliny a nečistoty. Avšak bylo podstatně levnější než to dovozové. Tento pohár dostal jméno römer a u nás v Česku jsme si tento název přeložili jako říman. Bohužel byl to špatný překlad, pohár nebyl nazván podle Říma (Rom) ale podle tehdejší výslovnosti německého slovesa rühmen, což znamená pět chválu, velebit. Ano, jeho určení mu dalo jméno. Z uvedeného důvodu se již pojmenování říman nepoužívá a pro všechny sběratele historického skla na celém světě je to römer. Na dobových römerech bývaly osobní erby hostitele ať vyryté diamantem, nebo později namalované emailem. V 19. století se rýnský ryzlink začal ve velkém dovážet i do našich zemí. Obchodníci s vínem zároveň začali dovážet i zelenkavé römery s tvrzením, že právě toto sklo je nejlepší pro vychutnání jejich ryzlinku. A tak v lepších společnostech se rýnské či moselské bílé víno rozlévalo do těchto römerů, které však byly naštěstí byly menšího objemu. Tradice erbů na römerech se zachovávala, avšak už se na ně malovaly městské znaky rýnských měst. Naše čtenářka má römer se znakem města Linec nad Rýnem. Není to původní römer ani jeho kopie. Je již vytvořen moderní technologií. Těžko lze určit kdy a kde byl vyroben. Kterýkoliv obchodník s vínem si jejich výrobu mohl objednat klidně i v některé české sklárně nejspíš na počátku 20. století. Přestože to není původní römer, ale pozdější propagační předmět, jeho cena by měla přesáhnout částku tisíc korun.

O nás

Náš antikvariát na prodejní ploše 120 m2, patří mezi větší antikvariáty a nabízí široký sortiment starých, starších, ale i téměř nových knih převážně humanitního zaměření. Je zaměřen na nákup a prodej odborných publikací z těchto oblastí:
- pedagogika, jazykověda, učebnice
- filosofie, teologie
- historie, sociologie, politika, právo
- teatrologie, muzikologie, literární vědy, místopis
- umění, fotografie, film

Top
Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies. More details…