Franta Kaván

Naše rodina č. 32/99

Po rodičích máme podepsaný obraz od Františka Kavána, je to olej na desce a je na něm znázorněná cesta mezi poli. Rozměry obrazu jsou 25 x 35 cm. Na zadní straně je text: V upomínku na krásné chvíle 1911 a podpis. Budu ráda, když mi alespoň přibližně určíte jeho hodnotu.

Anna K., Jihlava

 

Musím začít slovem bohužel. Bohužel, cena Kavánových obrazů neodpovídá kvalitě a významu jeho díla. Kdyby za svůj život namaloval třeba 100 olejů, mohl by stát každý přes 200 tisíc korun. Avšak mistr Kaván prožil dlouhý a plodný život a namaloval tolik obrazů, že patří spolu s Ottou Bubeníčkem a Jaroslavem Panuškou nejčastejším autorům, které lze na našem trhu prodat. Zároveň skutečnost, že zachycoval svým štětcem pouze českou krajinu omezila možnost prodeje do zahraničí takřka na minimum.

Cena Kavánovy krajinky vašich rozměrů se pohybuje v rozpětí 15 až 25 tisíc korun, a vzhledem k tomu, že obraz je z nejlepšího Kavánova období, tak bych se klonil spíše k horní hranici tohoto rozpětí. Rozhodně je však nutné nechat předložit obraz znalci, nejlépe v Galerii v Jilemnici, aby se vyloučila možnost falzifikátu. Totiž sám autor uvádí, že asi třetina jeho malých krajinek je "falešných".

František Kaván - malíř domova

Kdysi se hodnotil rozhled člověka vzdáleností, jak daleko dojel nebo došel od rodné vesnice. Většina z těch co seděli doma za pecí a nejdál byli v okresním městě je se shovívavým úsměvem považována za lidi, když ne zaostalé či omezené tak alespoň na lidi pohodlné ba přímo líné. Jsou však výjimky, lidi, kteří silou svého vůle a charakteru odolají světu a zůstanou na rodné hroudě a zárověň se výsledky jejich práce stanou široko-daleko známými a oceňovanými. A právě takový je František Kaván, velký malý muž českého výtvarného umění. Podepisoval se a nechával se oslovovat lidově Franta, aby tím nenápadně naznačoval, že není malířem pařížských salonů, v dlouhém plášti, s baretem na hlavě a navoskovanými kníry, ale že je skromným malým venkovským človíčkem, který tak miluje svou rodnou zemi, že ani párem volů by ho nikdo nedostal za hranice.

Jeho talentu si ještě v době jeho studií na pražské akademii všiml známý mecenáš Hlávka a udělil mu cestovní stipendium. Téměř každý, kdo tohle stipendiu dostal jej plně využil k pobytům v Paříži, ve Florencii, v Dalmácii nebo na ostrově Capri. Ne však Kaván, ten požádal o výjimku a se svolením svého učitele Julia Mařáka odjel malovat do Krkonoš. Rád maloval to co důvěrně znal a Krkonoše, ty znal dokonale. Právě tady vytvořil svůj první velký obraz, rozměrný olej "Podmrak" , kterým se okamžitě zařadil mezi největších krajináře své doby. Trio Slavíček, Kaván, Lebeda skutečně znal každý milovník českého umění. Kavánův "Podmrak" se pak již jako majetek státu stal zlatým hřebem rakouské účasti na Světové výstavě v Paříži v roce 1900. Franta Kaván se samozřejmě o výstavu vůbec nezajímal a když poštou obdržel diplom z výstavy, tak jej snad ani nepřečetl.

Z trojice největších českých krajinářů brzy zůstal Kaván sám. Lebeda zemřel jako první ve věku 24 let, hned za ním Antonín Slavíček. Pouze Kaván mohl svou malířskou pouť dovést až do konec. A konec to byl velkolepý. Několik měsíců před svou smrtí byla v Praze k jeho 75. narozeninám uspořádaná retrospektivní výstava 120 nejlepších Kavánových obrazů.

Franta Kaván patří mezi nejplodnější české autory. Namaloval více než 4 tisíce olejů a nejzajímavější na tom je, že většinu z nich rozdal.Dobře věděl, že jeho obrázky se v Praze prodávají za tisícové častky, vůbec ho to však nevyvádělo z míry. Dokonce i za obrazy malované na objednávku se zdráhal přijmout honorář. Dokonce s humorem prosazoval "levicový" názor, že stát by měl platit výtvarníky, aby tito mohly svá díla rozdávat.

Takový byl a zůstane, skromný, zemitý, samorostlý, ale přitom osobitý a nezávislý malíř domova František Kaván.

Encyklopedické heslo:

František Kaván, narozen 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice, maturoval na gymnasiu v Hradci Králové v roce 1888, v letech 1889-96 žákem Julia Mařáka na Malířské akademii v Praze. Byl řádným členem České akademie věd a umění, čestným členem Jednoty umělců výtvarných a čestným občanem Jilemnice, Libuně, Vítanova, Svobodných Hamrů a Hlinska. Zemřel 16. prosince 1941 v Libuni, kde je pochován.

Z Aukčních síní

Obrazy Františka Kavána jsou často řazeny na program aukcí uměleckých děl. Pro ilustraci uvádím několik dosažených cen za poslední 3 roky:

1997

- Krajina s borovicemi, olej na kartonu, 26x37 cm, cena: 15.000 Kč

- Vřesoviště, olej na lepence, 26x36 cm, cena: 54.000 Kč

1998

- Chrudimka pod sněhem, olej na kartonu, 49x38 cm, cena: 43.000 Kč

- Krajina s břízami, olej na lepence, 47x63 cm, cena: 35.000 cm

1999

- Údolí Libuňky, olej na kartonu, 40x51cm, cena: 38.000 Kč

František Kaván - básník domova

U osobnosti Františka Kavána nesmíme zapomenout uvést i druhou část jeho tvorby a to tvorbu lyrickou. Kaván byl určitě největším básníkem mezi malíři a největším malířem mezi básníky. Malá ukázka z jeho tvorby:

 

Konec jara

Slunce se v pavučinách dusilo,

skláněl se den a příroda vlála.

Seděl jsem na větře,

mdlela mně hlava,

bílí ptáci, - bílé květy, - bílé mraky, - bílá líce

hlali se do dálky v nekonečném proudu.

(1896)Uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

© Milo Burdátš 1999
© Naše Rodina 1999

Výběr reprodukcí českých i světových malířů na reprodukce.euweb.cz


  [Úvodní stránka časopisu] [Poradna]